Konkursy Kaggle z diCELLa

Kaggle jest miejscem niemal mitycznym, gdzie bój między sobą toczą Data Scientist-ci z całego świata. Marzeniem każdego z nich jest znaleźć się w czołówce dowolnego konkursu, nie wspominając nawet o jego wygraniu. Wydawać by się mogło, że osiągnięcie tego celu graniczy z cudem i wymaga nie lada wysiłku.

Kaggle to platforma mało znana wśród zwykłych internautów. Powstała w 2010 roku i zajmuje bardzo interesującą niszę. Znajdziemy w niej konkursy organizowane przez firmy i organizacje dotyczące analiz big data, uczenia maszynowego itp. Pule nagród w obecnie organizowanych przy pomocy platformy konkursach sięgają 1 miliona dolarów.

Jakim zagadnieniom poświęcone są konkursy organizowane na Kaggle? Na przykład rakowi płuc. Uczestnicy otrzymali zestaw danych zawierających tysiące zdjęć zmian w płucach i mieli stworzyć algorytm, który pozwoli określić, kiedy zmiany mają charakter nowotworowy. Inny konkurs ma na celu stworzenie algorytmu, który miałby pomóc identyfikować gatunki ryb do zastosowań w rybołówstwie. Jak widać dziedziny są różnorodne.

Kaggle to nie tylko konkursy, ale też otwarte zestawy danych z różnych dziedzin nauki, ekonomii itp. Znajdują się tam opracowania dotyczące mniej poważnych zagadnień, jak choćby corocznemu tytułowi człowieka roku przyznawanemu przez “Time’a”, jak i związane z diagnostyką raka piersi czy statystykami morderstw.

Kaggle to największa na świecie społeczność grupująca specjalistów zajmujących się analizą danych i statystyką, inżynierów pracujących nad uczeniem maszynowym. Platforma pomaga też w pośrednictwie pracy - ma w swojej bazie ponad 856 tyś. użytkowników z wymienionych branż.

Konkursy Kaggle są dla diCELLa niezwykle emocjonujące, a doświadczenie na nich zdobyte jest bardzo cenne. Do tej pory braliśmy udział w trzech takich konkursach i jako młoda firma z potencjałem zajęliśmy satysfakcjonujące nas miejsca.

Oto krótkie zestawienie udziałów diCELLa w Kaggle:

  1. Human Protein Atlas Image Classification – top 4% wszystkich uczestników
  2. Histopathologic Cancer Detection – top 8%
  3. LANL Earthquake Prediction – top 9%.

diCELLa nie spoczywa na laurach i będzie walczyła o jeszcze lepsze pozycje w kolejnych edycjach.